Vyberte stránku

Žáci z „obchodky“ v Poličce na Erasmu+ v Itálii

 

Erasmus + je program Evropské unie na podporu vzdělávání. Naše škola, Střední škola obchodní a služeb SČMSD Polička, získala jeho prostřednictvím studijní pobyt pro žáky. Podle zpracovaného a schváleného projektu vybraná dvacítka našich kadeřnic, kosmetiček a masérů strávila s dvěma učitelkami zajímavé tři týdny v italském Milánu, středisku světové módy. Navíc v předvánočním čase, ve dnech 1. – 21. prosince. Miláno je krásné a výstavné město s průmyslovou tradicí, s 1 400 000 obyvatel, se spoustou architektonických památek, muzeí, bazilik, se světoznámou La Scallou. Můžete tam vidět i originál jednoho z nejslavnějších obrazů Leonarda da Vinciho, Poslední večeře Páně, posedět v různých kavárnách, projít zajímavé obchody a užít si úžasnou atmosféru.

Do Milána jsme ovšem nejeli především za kulturou nebo módou, ale hlavně sbírat profesní zkušenosti. Žáci si přímo ve zdejších kadeřnických, kosmetických a masérských salonech zdokonalovali a prohlubovali své znalosti a dovednosti v oboru, „okukovali“ práci zdejších odborníků, obdivovali jejich šarm. Praxe probíhala vždy od pondělí do soboty, od 8 hodin do 16,30, neděle byly věnovány poznávání města. Byli jsme rozděleni do malých skupinek, které si musely poradit. Na místo se cestovalo hromadnou dopravou, bylo nutné se dorozumět po cestě i na praxi se spolupracovníky a se zákazníky. To nebylo úplně jednoduché, naše angličtina nebyla vždy výborná a Italové na tom byli podobně. Naštěstí naše paní učitelky, jedna z nich angličtinářka, nakonec doladily vše potřebné. Byli zde i studenti z jiných zemí Evropské unie, Irové a Poláci. Jednou z priorit tedy bylo procvičování hovorové angličtiny. Vyzkoušeli jsme si i italskou kuchyni a styl stravování v zemi, kde nejsou školní jídelny.

A jaké jsme si odnesli poznatky a zkušenosti? Hodně jsme se dozvěděli o sobě, že zvládneme cestovat v tak velkém městě, dorozumíme se v cizím jazyce, že se vždy najde někdo, kdo nám poradí. Že práce nemusí být jen o práci, ale i o pozorování a vnímání. Viděli jsme nové techniky foukání a úpravy účesů, ale také jsme si uvědomili, že nás naše škola naučila užitečné znalosti, které se dají použít i v zahraničí, třeba i v Miláně. A že co pro nás je problém, Ital vnímá jinak a řeší svým italským klidem, sice občas hlasitě, ale v pohodě. Jsme sice trochu jiní, ale vůbec ne horší než ostatní Evropané, klidně na sebe můžeme být hrdí.

Ve škole se již touto dobou zamýšlíme nad tím, jaký zajímavý projekt připravíme pro Erasmus+ na letošní podzim. Se zkušenostmi, které máme, se jej budeme snažit připravit kvalitně, abychom mohli opět zprostředkovat zahraniční praxi našim žákům. Žijeme v Evropě, je potřeba ji poznávat se vším, o co nás může obohatit, a naučit se přitom také vážit si i toho dobrého, co máme doma. To je nakonec také hlavním cílem celého projektu Erasmus+.

Ing. Marcela Mrázová

ředitelka školy