Vyberte stránku

Exkurze do vily Tugendhat

 

Ve středu 26. září 2018 jsme se my, žáci oboru Veřejná správa, pod dohledem naší paní učitelky Vargové, zúčastnili exkurze do známé vily Tugendhat, postavené ve třicátých letech minulého století pro Tugendhatovi, významnou rodinu židovského původu.

V den výletu jsme se sešli časně zrána na vlakovém nádraží v Poličce, kde si většina z nás zakoupila lístky do Brna. S několika spolužáky jsme se měli setkat až při přestupování do vlaku ve Svitavách, takže si někteří dovolili polemizovat nad tím, zdali se sejdeme ve zdraví všichni nebo skončíme v kupé sami. Naštěstí se po přeběhnutí do druhého vlaku ukázalo, že nikdo nenasedl do špatného vagonu a až na výjimky je nás tolik, kolik by nás mělo být.

Do Brna jsme dorazili příliš brzy, dlouhou chvíli nám ukrátila procházka po zdejší působivé vilové čtvrti. Před vilou jsme se opětovně sešli krátce předtím, než na nás došla řada s prohlídkou a my mohli vstoupit za na první pohled nenápadnou bránu do objektu. Jakmile jsme si uložili batohy do uzamykatelných skříněk v garáži, pozval nás pan průvodce na terasu. Tam se nám naskytl úžasný výhled na perfektně udržovanou zahradu s anglickým trávníkem. Tam nám byl ukázán strom, pod kterým odpočívali Václav Klaus a Vladimír Mečiar po podepsání rozdělení Československa. Jistě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se nám z toho pohledu zatajil dech.

Naše další kroky směřovaly do samotné vily, kde nás zaujala především zajímavě řešená okna, které je možné celé stáhnout a poskytují tak ničím nerušenou vyhlídku na dominantu města, překrásný hrad Špilberk. Ani onyxová příčka neušla našemu obdivu. Prohlídku jsme zakončili u stánku se suvenýry, kde bylo možné zakoupit třeba cestovní známku nebo hrneček s logem vily Tugendhat.

Z budovy se naše skupina přesunula do centra na náměstí Svobody, kde jsme dostali na další dvě hodiny do odjezdu vlaku individuální rozchod. To nám po celém dni chození bez jídla a bez pití přišlo náramně vhod. Většina z nás využila osobní volno na návštěvu blízkého McDonaldu nebo knihkupectví. Potom nám nezbývalo nic jiného než vyrazit na Hlavní nádraží a vlakem zpátky domů.

Za sebe můžu říct, že se nám tato akce velmi vydařila a každý žák Veřejné správy je rád, že se jí zúčastnil.

Martina Vítová, 4.E

Kalendář akcí

Září 2019
Po Út St Čt So Ne
« Čvn    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30