V pátek 8. června 2018 se v Městské knihovně v Poličce uskutečnilo autorské čtení Martiny Vítové, žákyně 3. ročníku oboru Veřejnosprávní činnost Střední školy obchodní a služeb SČMSD, Polička. Čtení bylo zorganizováno Městskou knihovnou v Poličce ve spolupráci s p. učitelkou J. Feltlovou jako doplnění výuky českého jazyka a literatury a zároveň jako připomenutí letošních historických osmičkových výročí. Kvízy a zábavné úkoly, které čtení doprovázely, připravila K. Kašparová, která převzala i roli moderátorky.

*

Hned na začátku se žáci seznámili s jednotlivými osmičkovými roky hravou formou kvízu. Pak už předstoupila Martina se svou první povídkou nazvanou Co nám vzala válka. Příběh byl věnován památce její prababičky, která se musela první světovou válkou protloukat jako svobodná matka. Následovalo doplňování pracovního listu týkajícího se reflexe první světové války v literatuře. Ve chvíli, kdy její spolužáci přiřazovali jednotlivé pojmy do správných políček, si Martina připravovala čtení své druhé povídky nesoucí název Návrat z války, která byla volným pokračováním té předchozí a zachycovala pocity muže vracejícího se z války do rodného kraje. Poté došlo i na poslední příběh pojmenovaný Pohádka o dědečkovi, nestvůře a jiskřičce, což byla reflexe druhé světové války vyprávěná formou pohádky pro malé dítě. Všechny příběhy měly silný citový náboj, který mezi přítomnými vyvolal dojetí a který snad vedl k hlubšímu prožití skutečnosti, jak dobře se nám žije
v dlouholetém míru. Posluchači odměnili Martinu potleskem. Na konci milého setkání si účastníci vyrobili placky, které jim tento den budou připomínat.

„Byla to nesmírně cenná zkušenost. Už se nemůžu dočkat, až si ji příště zopakuju před větším počtem žáků a později i před veřejností,“ zhodnotila na závěr svůj zážitek Martina Vítová.

  • Martina Vítová, *2000, již od 1. ročníku rozvíjí svůj literární talent, účastní se literárních soutěží, kde se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími i na celostátní úrovni. Ve šk. roce 2017/18 byla oceněna čestným uznáním v soutěži Daniel za povídku Pohádka o dědečkovi, nestvůře a jiskřičce a v celostátním kole soutěže Evropa ve škole obsadila 2. místo s povídkou Slib daný Bohem. Své příspěvky zveřejňuje na blogu Knižní svět Martiny Vítové, píše knižní recenze pro on-line magazin MFantasy.